Matrioška – suvenír s bohatou históriou

Matrioška – suvenír s bohatou históriou

Veľmi nás teší, že ruská matrioška je znova popularná na Slovensku (ako, ostatne, aj v mnohých iných krajinách) a že ste nezabudli na jej existenciu. Mnohí naši zákazníci s nostalgiou spomínajú na časy, keď sa ruské suveníry vo veľkom predávali na Slovensku, napríklad v Bratislave v obchode Ural, konkrétne Semionovské matriošky. 

Preto po mnohých pokusoch predávať rôzne druhy matriošok sme sa nakoniec rozhodli vybrali  práve Semionovské matriošky, keďže sú u Slovákov také obľúbené.


Viete, ako vlastne matriošky vznikli? Prečo dostali takýto názov a čo symbolizujú? A čím sa líši Semionovská matrioška od množstva iných?  

Pôvod matriošky

Predpokladá sa, že prvá matrioška bola vyrezaná a pomaľovaná v moskovskej hračkárskej dielni  na usadlosti Abramcevo, majiteľom ktorej bol Savva Mamontov – známy priemyselník a mecenáš. Udialo sa to v roku  1890, teda relatívne nedávno.

Traduje sa, že buď z Paríža alebo z ostrova Honšú ktosi priviezol japonskú vyrezávanú figúrku budhistického mudrca Fukurumu, s hlavou natiahnutou nahor kvôli dlhému premýšľaniu. Figúrka bola s „prekvapením“  – dala sa rozdeliť na dve časti. Vo vnútri bola schovaná druhá, menšia, figúrka, ktorá tiež pozostávala z dvoch polovičiek. Kto teda vyrobil tohto zábavného človiečika?

Najpopulárnejšou doteraz zostáva verzia, že prvú bábiku takéhoto typu vyrezal ruský mních na ostrove Honšú v Japonsku. Ale tradícia vyrábania podobných výrobkov, keď sa jeden predmet vkladá do druhého, je veľmi starobylá a svojimi koreňmi siaha do minulosti Číny. V Rusku s pomocou takejto technológie remeselníci niekoľko storočí vyrábali drevené veľkonočné vajíčka a jablká.  

Prevláda názor, že práve táto figúrka inšpirovala ruských remeselníkov k  vytvoreniu vlastného variantu, s ruským duchom a koloritom. Maliar Sergej Maľutin spravil náčrt bábiky a drevenú podobu zhotovil Vasilij Zviozdočkin. Tak vznikla ruská matrioška...

Ale prečo ju tak pomenovali?

V predrevolučnom Rusku bolo veľmi populárne meno Matriona. Je odvodené z latinského slova matrona, ktorým v Starovekom Ríme nazývali vážené vydaté ženy z vyšších spoločenských vrstiev. V ruskom jazyku sa toto sovo taktiež začalo používať v tomto význame, neskôr sa z neho odvodilo ženské meno Matrona, ktoré časom začalo znieť ako Matriona. Spájalo sa s matkou veľkej rodiny, preto sa veľmi dobre hodilo k novej hračke – výrazne pomaľovaným dreveným bábikám, vloženým jedna do druhej. Od tých čias bábika získala svoj názov: MATRIOŠKA  - bábika-matka s bábikami-dcérami, symbol materstva a plodnosti.

Môžeme súhlasiť s tými, ktorí ju taktiež považujú za symbol rodiny. Často matriošok býva sedem a slovo rodina v ruštine „semja“ práve znamená „sem ja“ –  teda sedemkrát „ja“, t.j. sedem osôb: mama, otec a päť detí – rodiny kedysi predsa boli iné ako dnes, mnohodetné! Mimochodom, v Anglicku a v Nemecku matriošku, ktovie prečo, nazývajú „babička“ (babushka) – asi je pre nich ťažké vysloviť zložité slovo „matrioška“. Babička je však pritom tiež mama! (Porovnajte: po slovensky babička je aj stará mama).

Tak alebo onak, matrioška zostáva jedným z najpopulárnejších a nadčasových symbolov materstva a rodiny a daj Bože, aby naďalej žila a prinášala nám všetkým radosť…

Štýly matriošok

Dejiny ruskej matriošky sa dajú približne rozdeliť na tri obdobia:

1) 1890 – 1930. roky;

2) 1930 – začiatok 1990. rokov;

3) začiatok 1990-tych rokov až do dnes.

1. Matrioška zo Sergijeva Posadu  

Po tom, ako bola zavretá moskovská dielňa, sa výroba matriošky presťahovala do dielní v meste Sergijev Posad. Tu bola vytvorená prvá, ako by sme povedali dnes, priemyselná vzorka ruskej matriošky. Toto starobylé mesto sa nachádza neďaleko Moskvy a vyrástlo okolo slávnej Trojicko-Sergijevskej lavry (kláštora). Na námestí pred starobylým kláštorom sa nachádzal obrovský trh a prvé matriošky práve zobrazovali rozličné typy ľudí, ktorí  sa tu vyskytovali.

Spočiatku to boli ako ženské, tak aj mužské postavy, ale postupne sa ženská postava stala dominantnou. Tváre najstarších matriošok zo Sergijeva Posadu boli oválne, s výraznými rysmi a dominovali nad telom. Ale aj napriek  svojej neproporcionálnosti, matriošky boli veľmi výrazné. Vzory namaľované na bábikách sa vtedy ešte považovali za druhoradú záležitosť, hlavné bolo majstrovstvo sústružníka, maliari maľovali vzory na matriošky pre vlastné potešenie a nebrali svoju prácu príliš vážne. Práve preto prvé matriošky vyzerali trochu primitívne.
Ale o niečo neskôr ľudové umelecké tradície zvíťazili  – vďaka maliarom ikon zo Sergijeva Posadu. Väčšinou  sa sústreďovali na postavu človeka a na jeho tvár. Táto starobylá tradícia prišla z  Byzancie a spojenie prvotného typu matriošok a miestnej tradície  maľovania ikon štylisticky zušľachtilo a skrášlilo matriošku.

2. Semionovská matrioška 

Semionovo –  to je jedno z najstarších remeselníckych centier, zmienky o tejto obci pochádzajú už z roku 1644. Existuje legenda, že bola založená kupcom Semionom a mníchom zo Soloveckého kláštora. Keďže dedina bola obklopená lesmi, ľudia používali drevo na výrobu tovarov. Niektorí majstri vyrábali aj hračky pre deti.

Prvú matriošku v Semionove vyrobil Arsentij Majorov, ktorý sa preslávil svojim dreveným  riadom, drevenými hrkálkami a jablkami. V roku 1924 priviezol z jarmoku v Nižnom Novgorode nepomaľované matriošky. Jeho dcéra ich pokreslila s pomocou obyčajného husacieho pierka a farieb na vyfarbovanie hračiek. V roku 1931 v dedine bol založený cech, ktorý vyrábal suveníry, vrátane matriošok.

Postupne sa sformoval unikátny štýl Semionovskej matriošky, dekoratívnejší   ako štýl zo Sergijeva Posadu. Semionovská tradícia maľovania matriošok používa anilínové farbivá; maliari nechávajú veľa nevyfarbených plôch a bábiky sa lakujú. Najprv sa kreslia obrysy tváre, nanáša sa rumenec na líca, potom sa kreslí sukňa, zástera, šatka a ruky. Zástera sa považuje za hlavný prvok v semionovskom štýle. Zvyčajne sa na nej maľuje pestrofarebná kytica kvetov.

Práve táto matrioška sa aj zapáčila našim slovenským zákazníkom, páčia sa im optimistické žlto-zeleno-červené farby a milé „tváričky“ bábik…

3. Polchovská matrioška

Dedina Polchov-Majdan sa nachádza  240 kilometrov na juhozápad od Nižného Novgorodu. Prvá matrioška tu bola vyrobená v 1930. rokoch.

Remeselné spracovanie dreva  je stará tradícia v tejto dedine. Vyrábali sa tu tie najrozličnejšie drevené výrobky: drevené samovary, vtáci, pokladničky, soľničky a jablká. Maliari používali  anilínové farbivá. Na matriošky sa pred pomaľovaním nanášal základný náter a po pomaľovaní sa lakovali.

Farebná škála Polchovskej matriošky je oveľa farebnejšia a výraznejšia než v prípade Semionovskej matriošky. Zelená, modrá, žltá, fialová a malinová farba sa používajú tak, aby vytvárali medzi sebou kontrast, aby vznikol výrazný ornament. Nasýtenosť farieb maliari dosahujú s pomocou nanášania viacerých vrstiev farby na seba.

Štýl maľovania pripomína detské kresby. Na matrioškách je zobrazená typická dedinská kráska; jej obočie a tvár lemujú čierne kadere. Ornamentu z kvetín sa však venuje oveľa viac pozornosti ako tvári. A hlavným prvkom ornamentu na zástere je ruža ako symbol ženskosti, lásky a materstva.

Ruská matrioška za sovietskych čias

Umenie maľovania matriošok sa po začiatku budovania socializmu v ZSSR pribrzdilo, pretože za tých čias sa dôraz kládol na industrializáciu a priemyselnú výrobu; súkromná remeselná tvorba nezapadala do koncepcie masovej výroby tovarov pre obyvateľstvo. Hoci niektoré druhy matriošok sa predsa len vyrábali.

Na začiatku 1990-tych rokov maliari získali úplnú slobodu sebavyjadrenia, ale pracovať naplno im ešte stále bránil starý ekonomický systém.

Napríklad, v Štátnom pláne ZSSR sa rozhodli, že by nebolo zlé výrazne rozšíriť výrobu  matriošok, aby každý človek na Zemi mohol mať aspoň jednu takúto bábiku.

Matriošky sa začali masovo vyrábať v Moldavsku, na Ukrajine, na Kaukaze, v Baškirsku, v Karelii a na mnohých ďalších miestach. Žiaľ, nikto si neuvedomil, že spolu s nástrojmi na spracovanie dreva sa neodovzdáva aj vysoká úroveň majstrovstva. Svet zaplavili priemerné „výtvory“, ktoré nemali žiadnu hodnotu. Bez rodných tradícií matrioška stratila svoje čaro a premenila sa na obyčajnú drevenú hračku, dosť primitívnu a jednoduchú.

Moderná matrioška

Ozajstná tvorba však napriek všetkému žila naďalej. Svoj vklad do nej priniesli aj tradičné centrá ruskej ľudovej kultúry. Objavili sa bábiky, pomaľované v štýle Gžeľ, Žostovo, Chochloma.

  Perestrojka darovala svetu nový druh umenia  – autorské ručne maľované ruské matriošky, ktoré sú teraz súčasťou mnohých ruských a západných umeleckých zbierok.

  V tomto období mnohí maliari kráčali s dobou a reagovali na trhové trendy. Obzvlášť populárnymi sa napríklad stali „politické“ matriošky. Existuje celý rad bábik zobrazujúcich ruských cárov, ruských a zahraničných štátnikov a politikov. Groteskné zobrazovanie politikov je stará tradícia, ktorá vznikla už veľmi dávno.  Takmer všetci politici konca  80-tych a začiatku 90-tych rokov 20. storočia boli  zobrazení na vtipných karikatúrach. Obzvlášť populárny bolo v tých časoch zobrazovať M. Gorbačova, ktorý sa stal legendárnou politickou postavou a jeho stvárnenie v podobe matriošky sa stalo mimoriadne žiadané v Európe aj Amerike.

  Populárnymi predlohami nových autorských matriošok sú aj speváci (obzvlášť Beatles), herci, futbalisti, tanečníci baletu aj jednoducho portréty Vás a Vašich príbuzných –  skrátka, matriošky podľa každého gusta a v ľubovoľnom štýle…

  Zdroj info: http://zen-designer.ru/articles/900-russkaya-matreshka-istoriya-igrushki


  ORIGINÁLNE Semionovské matriošky si môžete zakúpiť tu: http://bit.ly/2AzaDVe


  ---------

  Матрешка - сувенир с богатой историей


  Нас очень радует, что русская матрешка пользуется в Словакии (как, впрочем, и во многих других странах) популярностью и что вы не забыли о ее существовании. Многие наши покупатели с ностальгией вспоминают времена, когда русские сувениры широко продавались в Словакии, например, в Братиславе в магазине “Урал”, Семеновская матрешка в частности. Поэтому после многих попыток доставки всевозможных видов матрешки мы в конце концов остановили свой выбор именно на Семеновской как любимице словаков.

  А знаете ли вы историю появления матрешки? Почему ее так назвали, что она символизирует? И чем отличается Семеновская матрешка от множества остальных?


  Происхождение матрешки

  Предполагается, что первая матрешка была выточена и расписана в московской игрушечкой мастерской усадьбы Абрамцево, владельцем которой был Савва Мамонтов – известный промышленник и меценат. Это случилось в 1890 году, то есть относительно недавно.

  По рассказам, то ли из Парижа, то ли с острова Хонсю кто-то привез японскую точеную фигурку буддистского мудреца Фукуруджи (Фукурума), с головой вытянутой вверх от многочисленных раздумий. Фигурка оказалась с “сюрпризом” - она разымалась на две части. Внутри была спрятана другая фигурка, поменьше, которая так же состояла из двух половинок. Кто же сделал этого забавного человечка?

  Самой популярной до сих пор остается версия, что первую куклу такого типа выточил русский монах на острове Хонсю в Японии. Но традиция изготовления подобных изделий, когда один предмет вкладывается в другой, очень древняя и своими корнями уходит в прошлое Китая. На Руси по такой технологии ремесленники несколько столетий производили деревянные пасхальные яйца и яблоки.

  Считается, что именно эта фигурка натолкнула русских умельцев на создание своего варианта, с русским духом и колоритом. Художник Сергей Малютин сделал эскиз куклы, а деревянную форму изготовил Василий Звездочкин. Так появилась русская матрешка...


  Но почему ее так назвали?

  В дореволюционной России было очень популярно имя Матрёна. Оно восходит к латинскому слову matrona, что в Древнем Риме означало название уважаемой замужней женщины высшего сословия. В русском языке это слово также стало использоваться в этом значении, позднее от него произошло женское имя Матрона, которое со временем стало звучать как Матрёна. Оно ассоциировалось с матерью большого семейства, поэтому как нельзя лучше подошло к появившейся игрушке – ярко раскрашенным деревянным куклам, вложенным одна в другую. С тех пор она и получила свое название: МАТРЁШКА - мать-кукла с дочерьми-куклами, символ материнства и плодородия.

  Можно согласиться с теми, кто считает ее также символом семьи. Часто кукол бывает семь, а слово семья как раз и означает семь “я”, то есть семь личностей: мама, папа и пятеро детей - ведь семьи раньше были не чета нынешним, многодетные! В Англии и Германии, кстати, матрешку почему-то называют «бабушка”- наверное, им трудно выговорить сложное слово “матрешка” Но ведь она тоже мама! (Сравните: и по-словацки бабушка - stará mama, старая мама).

  Так или иначе, но матрешка остается одним из самых популярных и неустаревающих символов материнства и семьи, и дай Бог ей и дальше жить и радовать нас всех…


  Стили матрешек

  Историю русской матрешки можно условно разделить на три периода:
  1) 1890-1930-е годы;
  2) 1930-е - начало 1990-х гг.;
  3) начало 1990-х гг. до настоящего времени.


  Матрешка из Сергиева Посада

  После закрытия московской мастерской производство матрешки переехало в мастерские Сергиева Посада. Здесь был создан первый, как бы мы сказали сегодня, промышленный образец русской матрешки. Этот старинный город расположен недалеко от Москвы, он вырос вокруг знаменитой Троицево-Сергиевой лавры. На площади перед древним монастырем находился огромный рынок, и первые матрешки как раз и изображали различные типажи людей, здесь встречавшихся.

  Поначалу это были как женские, так и мужские персонажи, но постепенно женский стал доминирующим. Лица ранних матрешек Сергиева Посада были овальными, с четкими чертами и доминировали над телом. Но несмотря на диспропорцию, матрешки были очень выразительными. Роспись кукол считалась тогда еще делом вторичным, главным было мастерство токаря, художники расписывали кукол в свое удовольствие и серьезно к своей работе не относились. Именно поэтому первые матрешки выглядят несколько примитивно.

  Но чуть позже народная художественная традиция взяла верх – благодаря иконописцам из Сергиева Посада. Они в основном сосредотачивались на фигуре человека и его лице. Эта древняя традиция пришла из Византии, и соединение раннего типа матрешек с традицией местной иконописной школы стилистически облагородило и украсило матрешку.


  Семеновская матрешка

  Семеново - один из старейших центров ремесла, поселок упоминается уже с 1644 года. Существует легенда, что он был основан купцом Семеном и монахом из Соловецкого монастыря. Поскольку поселок был окружен лесами, люди использовали древесину для производства товаров из дерева. Некоторые мастера делали и игрушки для детей.
  Первую матрешку в Семенове сделал Арсентий Майоров, хорошо известный по своей деревянной посуде, погремушкам и яблокам. В 1924 году он привез с ярмарки в Нижнем Новгороде нераскрашенные матрешки. Его дочь разрисовала их при помощи обычного гусиного пера и красок для росписи игрушек. В 1931 году в поселке была создана артель, которая изготовляла сувениры, включая матрешки.

  Постепенно сложился уникальный стиль Семеновской матрешки, более декоративный, чем стиль Сергиева Посада. Семеновская традиция росписи использует анилиновые красители; художники оставляют много неокрашенного пространства, а куклы лакируют. Сначала прорисовываются очертания лица, наносятся румяна на щеки, затем рисуется юбка, фартук, платочек и руки. Фартук считается главным в живописи Семенова. Обычно на нем рисуется яркий букет цветов.

  Вот эта самая матрешка и полюбилась нашим словацким покупателям, им нравятся оптимистичные желто-зелено-красные цвета и милые “лица” кукол…


  Полховская матрешка

  Полхов-Майдан находится в 240 километрах юго-западнее Нижнего Новгорода. Первая матрешка здесь была сделана в 1930 годах.

  Мастерство деревообработки – это тоже старая традиция Полхова. Здесь изготавливались самые различные изделия: самовары, птицы, копилки, солонки и яблоки. Художники использовали анилиновые красители. Матрешки перед росписью грунтовались, а после росписи покрывались лаком.

  Цветовая гамма Полховской матрешки гораздо ярче и выразительнее, чем у Семеновской. Зеленый, синий, желтый, фиолетовый и малиновый цвета используются для контраста друг с другом, чтобы сделать яркий и выразительный орнамент. Насыщенность цвета достигается за счет наложения одного слоя краски на другой.

  Стиль рисунка напоминает детские рисунки. Образ - типичная деревенская красавица; брови и лицо обрамленное черными локонами. Но цветочному орнаменту уделяется гораздо большее внимание, чем лицу. А главным элементом орнамента на фартуке является роза как символ женственности, любви и материнства.


  Русская матрешка в советское время

  Искусство росписи матрешки с началом строительства социализма в СССР притормозилось, потому что в те времена ставка делалась на индустриализацию и промышленное производство; частное кустарное творчество не укладывалось в концепцию массового производства товаров для населения. Хотя некоторые виды матрешек все же производились.

  С начала 1990-х годов художники получают полную свободу самовыражения, но работать по-настоящему все еще мешала старая экономическая система. Например, в Госплане СССР решили, что было бы неплохо резко увеличить производство матрешек, чтобы каждый человек на земле мог иметь хотя бы по одной кукле. Матрешки стали массово производиться в Молдавии, на Украине, на Кавказе, в Башкирии, Карелии и многих других местах. Увы, никто не подумал, что вместе с инструментами для обработки дерева не передается высокий уровень мастерства. Мир наводнили посредственные поделки, не имеющие никакой ценности. Без родных традиций матрешка потеряла свое очарование и превратилась в обычную деревянную игрушку, довольно примитивную и простую.


  Современная матрешка

  Однако настоящее творчество, несмотря ни на что, продолжало жить. Свой вклад внесли и традиционные центры русской народной культуры. Появились куклы, расписанные под Гжель, Жостово, Хохлому.

  Перестройка подарила миру новый вид искусства – авторскую роспись русской матрешки, которая является теперь частью многих российских и западных художественных коллекций.

  В этот период многие художники шли в ногу с конъюнктурой рынка. Особую популярность, например, приобрела "политическая" матрешка. Существует целый ряд кукол с изображением русских царей, российских и зарубежных государственных деятелей и политиков. Гротескное изображение политиков - старая традиция, возникшая очень давно. Почти все политические деятели конца 80-х и начала 90-х годов представлены в забавных карикатурах. Особенно популярным в то время был образ М. С. Горбачева, который стал легендарной политической фигурой, а его матрешечное воплощение стало особенно восстребованным в Европе и Америке.

  Популярные персонажи новых авторских матрешек – певцы (особенно “Битлз”), актеры, футболисты, серия “Балет”, да просто портреты Вас и Ваших родственников – словом, на любой вкус и в любом стиле…


  Snimka obrazovky 2017-11-26 o154534png